Course Catalog for 2020-2021

Filter by program: (reset)

MSc Programs:

PhD Programs:

Filter by stream: (reset)

MSc Streams:

Jump to a particular term:

Term 1

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code
Academic Communication: Preparatory English for Phd Exam (Term 1-2)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
DE030029
Advanced Biostatistics in Agronomy Laurent Gentzbittel 6 MA060400
Advanced Molecular Biology Laboratory Practice
Konstantin Severinov 6 MA060046
Advanced PLM techniques: Testing and Models Validation (Term 5-6)
Ighor Uzhinsky
63 per term
MA030254
Advanced Quantum Mechanics (Term 1-2) Mikhail Feigelman
63 per term
DA060207
Advanced Quantum Mechanics (Term 5-6) Konstantin Tikhonov,
Mikhail Feigelman
63 per term
DA060207
Applied Materials and Design
Alexander Korsunsky 3 MA030431
Bayesian Methods of Machine Learning
Evgeny Burnaev 6 MA060129
Bioinformatics
Mikhail Gelfand 6 MA060307
Biomedical Mass Spectrometry
Evgeny Nikolaev 6 MA060256
Cancer Biology
Vera Rybko 3 MA030088
Classical Integrable Systems (Term 5-6)
Igor Krichever
63 per term
MA060179
Computational Imaging
Dmitry Dylov 3 MA030121
Condensed Matter Spectroscopy and Physics of Nanostructures (Term 1B-4)
Alexey Sokolik
61.5 per term
Options MA060313
Critical Points of Functions (Term 1-2)
Maxim Kazarian
63 per term
Options MA060424
Elliptic Operators in Topology of Manifolds (Term 1-2)
63 per term
MA060258
Energy Colloquium
Alexei Buchachenko 1 Extra MF010092
Energy conversion systems optimal management and integration
Aldo Bischi 3 Options MA030395
English Toolkit (Term 1B-2)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030001
English. Candidate Examinations
Elizaveta Tikhomirova 3 DE030003
Entrepreneurial Strategy
Alexander Chekanov 3 E&I MC030023
Essential Engineering Toolbox
Aslan Kasimov 3 MA030351
Experimental Data Processing
Tatiana Podladchikova 6 MA060238
Finite Element Analysis
Ivan Sergeichev 3 MA030355
Foundations of Software Engineering
Alexey Artemov 3 MA030406
Fracture Mechanics
Sergey Abaimov 3 MA030248
Fundamentals of Optics of Nanoscale Systems (Term 1B-4)
Yuri Vainer
61.5 per term
Options MA060437
Geometric Representation Theory (Term 1-2)
Mikhail Finkelberg
63 per term
MA060271
Hack Lab: Laboratory for Ideas Zeljko Tekic 6 E&I MC060024
Heterogeneous Volume Modeling and Digital Fabrication
Alexander Pasko 3 MA030299
Introduction to Advanced Manufacturing Technologies
Aslan Kasimov 3 MA030296
Introduction to Artificial Intelligence
Maxim Fedorov 3 MA030358
Introduction to Data Science
Mikhail Belyaev,
Maxim Panov
3 MA030111
Introduction to IoT
Andrey Somov 3 MA030233
Introduction to Petroleum Engineering
Dimitri Pissarenko 3 MA030064
Introduction to Programming for Biologists
Dmitry Ivankov 3 MA030372
Introduction to Quantum Groups (Term 1-2)
Mikhail Bershtein
63 per term
Options MA060426
Introduction to Wireless Communication
Kirill Andreev 3 MA030409
Introduction to the Quantum Field Theory (Term 1-2)
Yaroslav Pugai
63 per term
MA060273
Introduction to the Theory of Disordered Systems (Term 1-2)
Alexey Ioselevich
63 per term
MA060274
Laser Spectroscopy (Term 1B-4)
Alexander Makarov,
Alexey Melnikov
61.5 per term
Options MA060212
Leadership for Innovators
Maxim Kiselev 3 E&I MC030011
Master Your Thesis in English (Term 5-6)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030003
Master Your Thesis in English 1 (Term 5B-6) Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030003ls
Mathematical Methods in Engineering and Applied Science (Term 1-2)
Aslan Kasimov
63 per term
MA060352
Mathematical Methods of Science (Term 1-2)
Sergei Khoroshkin
63 per term
Options MA060317
Mathematics for Engineers
Elena Gryazina 3 MA030282
Matrix and Tensor Factorizations
Anh Huy Phan,
Andrzej Cichocki
3 MA030303
Molecular Biology
Petr Sergiev 6 MA060034
Molecular Spectroscopy (Term 1B-2)
Leonid Surin
31.5 per term
Options MA030209
Nanooptics
Vladimir Drachev 3 MA030153
Neuroimaging and Machine Learning for Biomedicine
Maxim Sharaev 3 MA030421
Parallel Computing in Mathematical Modeling and Data-Intensive Applications (Term 5-6)
Sergey Rykovanov,
Alexey Vishnyakov
63 per term
MA060411
Pedagogical Experience Dmitry Artamonov 3 DE030005
Phase Transitions: Introduction to Statistical Physics and Percolation (Term 1-2)
Semen Shlosman
63 per term
MA060427
Quantum Mechanics
Mikhail Skvortsov 3 MA030177
Quantum Mechanics (Term 1-2)
Vladimir Losyakov
63 per term
MA060428
Quantum Theory of Radiation and Quantum Optics (Term 1B-4)
Yuri Lozovik
61.5 per term
Options MA060314
RNA Biology
Timofei Zatsepin 3 MA030081
Reinforcement Learning
Pavel Osinenko 3 MA030422
Representations of Classical Groups and Related Topics (Term 1-2)
Grigori Olshanski
31.5 per term
MA030423
Research (Term 5-8) Mikhail Skvortsov
61.5 per term
MA060432
Research Methodology: Space Center Seminar (Term 1-4)
Anton Ivanov
30.75 per term
DA030102es
Research seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DA060268
Research seminar "Modern Problems of Theoretical Physics" (Term 1-4)
Mikhail Feigelman,
Konstantin Tikhonov
61.5 per term
DA060319
Research seminar "Supersymmetric Gauge Theories and Integrable Systems" (Term 1-2)
Pavlo Gavrylenko,
Andrey Marshakov
63 per term
DA060382
Scientific Computing
Nikolay Koshev,
Dmitry Yarotsky
6 MA060113
Soft Condensed Matter
Alexey Vishnyakov 3 MA030365
Statistical Mechanics and Kinetics (Term 1-2)
Anton Andreev
63 per term
MA060339
Survey of Materials
Andriy Zhugayevych 6 MA060063
Technology Entrepreneurship: Foundation
Alexey Nikolaev,
Dmitry Kulish
6 E&I MC060008
Theory of Phase Transitions (Term 1-2)
Vladimir Lebedev
63 per term
MA060138
Topics in Neurobiology Seminar
Dmitry Artamonov 3 MA030104
Unconventional Hydrocarbons
Mikhail Spasennykh,
Alexei Tchistiakov
3 DA030189

Term 2

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code
3D Bioprinting: Processes, Materials, and Applications
Igor Shishkovsky 3 MA030354
Academic Communication: Preparatory English for Phd Exam (Term 1-2)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
DE030029
Advanced Manufacturing of Composite Materials
Alexander Safonov 6 MA060298
Advanced Molecular Biology Laboratory Practice
Konstantin Severinov 6 DA060046
Advanced PLM techniques: Testing and Models Validation (Term 5-6)
Ighor Uzhinsky
63 per term
MA030254
Advanced Quantum Mechanics (Term 1-2) Mikhail Feigelman
63 per term
DA060207
Advanced Quantum Mechanics (Term 5-6) Konstantin Tikhonov,
Mikhail Feigelman
63 per term
DA060207
Aerosol Science and Technology
Albert Nasibulin 6 MA060300
Biomedical Innovation and Entrepreneurship
Dmitry Kulish 3 E&I MC030013
Classical Integrable Systems (Term 5-6)
Igor Krichever
63 per term
MA060179
Computational Chemistry and Materials Modeling
Andriy Zhugayevych 6 MA060008
Computational Materials Science Seminar (Term 2-8) Dmitry Aksenov
30.5 per term
MA030430
Condensed Matter Spectroscopy and Physics of Nanostructures (Term 1B-4)
Alexey Sokolik
61.5 per term
Options MA060313
Continuum Mechanics (Term 2-3) Robert Nigmatulin
63 per term
DA060181
Convex Optimization and Applications
Anh-Huy Phan,
Andrzej Cichocki
3 MA030136
Critical Points of Functions (Term 1-2)
Maxim Kazarian
63 per term
Options MA060424
Digital Signal Processing
Andrey Ivanov 6 MA060255
Efficient Algorithms and Data Structures
Gregory Kucherov 6 MA060270
Elliptic Operators in Topology of Manifolds (Term 1-2)
63 per term
MA060258
Energy Colloquium
Alexei Buchachenko 1 Extra MF010092
Energy Systems Physics and Engineering
Henni Ouerdane 6 MA060001
English Toolkit (Term 1B-2)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030001
English. Candidate Examinations
Elizaveta Tikhomirova 3 DE030003
Evolutionary, Population and Medical Genomics
Georgii Bazykin 6 MA060222
Fundamentals of Optics of Nanoscale Systems (Term 1B-4)
Yuri Vainer
61.5 per term
Options MA060437
Fundamentals of Photonics
Nikolay Gippius 6 MA060160
Fundamentals of Power Systems
David Pozo 6 MA060007
Geometric Representation Theory (Term 1-2)
Mikhail Finkelberg
63 per term
MA060271
High Performance Python Lab
Sergey Rykovanov,
Daniil Stefonishin
3 MA030367
History and Philosophy of Science. Candidate Examinations Ivan Lupandin 6 DE060026
Ideas to Impact: Foundations for Commercializing Technological Advances
Zeljko Tekic 6 E&I MC060002
Industrial Robotics
Igor Shishkovsky 3 MA030249
Innovation and Intellectual Property Studies Doctoral Seminar (Term 2-5) Kelvin Willoughby
61.5 per term
E&I DC060009
Introduction to Blockchain
Alexey Frolov,
Yury Yanovich
3 MA030272
Introduction to Computer Vision
Mikhail Belyaev 3 MA030348
Introduction to Life Sciences program
Mikhail Gelfand 3 MA030371
Introduction to Linux and Supercomputers
Sergey Matveev 3 MA030366
Introduction to Plant Biology
Eugene Lysenko 3 MA030261
Introduction to Product Lifecycle Management (PLM)
Ighor Uzhinsky,
Sergei Nikolaev
6 MA060148
Introduction to Quantum Groups (Term 1-2)
Mikhail Bershtein
63 per term
Options MA060426
Introduction to Solid State Physics
Sergey Kosolobov 6 MA060027
Introduction to Surface Physics
Andrey Ionov 3 Options MA030218
Introduction to the Quantum Field Theory (Term 1-2)
Yaroslav Pugai
63 per term
MA060273
Introduction to the Theory of Disordered Systems (Term 1-2)
Alexey Ioselevich
63 per term
MA060274
Laser Spectroscopy (Term 1B-4)
Alexander Makarov,
Alexey Melnikov
61.5 per term
Options MA060212
Magnetic Phenomena at Macro-, Micro- and Nanoscales
Lyudmila Uspenskaya 3 Options MA030219
Master Your Thesis in English (Term 5-6)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030003
Master Your Thesis in English 1 (Term 5B-6) Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030003ls
Materials Chemistry Keith Stevenson 6 DA060042
Materials Selection in Design
Alexey Salimon 3 MA030099
Mathematical Methods in Engineering and Applied Science (Term 1-2)
Aslan Kasimov
63 per term
MA060352
Mathematical Methods of Science (Term 1-2)
Sergei Khoroshkin
63 per term
Options MA060317
Mathematical Modeling in Biology
Yaroslav Ispolatov 6 MA060033
Micromechanics
Sergey Abaimov 3 MA030247
Modeling of Multiphase Flows
6 MA030344
Models of Sequential Data
Alexey Zaytsev 3 MA030433
Modern Plant Breeding Laurent Gentzbittel 6 MA060401
Modern Wireless Systems - 5G and Beyond
Dmitry Lakontsev 3 MA030410
Molecular Spectroscopy (Term 1B-2)
Leonid Surin
31.5 per term
Options MA030209
Nanocomposites
Sergey Abaimov 6 MA060329
Neuroendocrynology Yuri Kotelevtsev 3 MA030402
Numerical Linear Algebra
Ivan Oseledets 6 MA060024
Parallel Computing in Mathematical Modeling and Data-Intensive Applications (Term 5-6)
Sergey Rykovanov,
Alexey Vishnyakov
63 per term
MA060411
Pedagogical Experience Dmitry Artamonov 3 DE030005
Permafrost and Natural Hydrates
Evgeny Chuvilin 3 MA030343
Phase Transitions: Introduction to Statistical Physics and Percolation (Term 1-2)
Semen Shlosman
63 per term
MA060427
Physics of Partially Disordered Systems
Pavel Dolganov 3 Options MA030215
Physics of Semiconductor Bulk Crystals and Nanostructures
Vladimir Kulakovsky 3 Options MA030214
Practicum in Experimental Physics
Valery Ryazanov 6 Options MA060208
Principles of Applied Statistics
Maxim Panov 3 MA030416
Quantum Mechanics (Term 1-2)
Vladimir Losyakov
63 per term
MA060428
Quantum Theory of Radiation and Quantum Optics (Term 1B-4)
Yuri Lozovik
61.5 per term
Options MA060314
Renewable Energy
Petr Vorobev 6 MA060201
Representations of Classical Groups and Related Topics (Term 1-2)
Grigori Olshanski
31.5 per term
MA030423
Research (Term 5-8) Mikhail Skvortsov
61.5 per term
MA060432
Research Methodology: Computational and Data Science and Engineering (Term 2-3) Maxim Fedorov
31.5 per term
DA030102cds
Research Methodology: Molecular Biology Seminar
Konstantin Severinov 3 DA030102ls
Research Methodology: Space Center Seminar (Term 1-4)
Anton Ivanov
30.75 per term
DA030102es
Research Seminar "Advanced Materials Science" (Term 2-8) Keith Stevenson
30.5 per term
DA030302
Research seminar "Energy Systems and Technologies" (Term 2-4)
Elena Gryazina
31 per term
MA030386
Research seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DA060268
Research seminar "Modern Problems of Theoretical Physics" (Term 1-4)
Mikhail Feigelman,
Konstantin Tikhonov
61.5 per term
DA060319
Research seminar "Supersymmetric Gauge Theories and Integrable Systems" (Term 1-2)
Pavlo Gavrylenko,
Andrey Marshakov
63 per term
DA060382
Reservoir Rock Characterization
Alexei Tchistiakov 3 MA030346
Robotics
Dzmitry Tsetserukou 6 MA060050
Selected Topics in Energy: Physical, Chemical and Geophysical Challenges (Term 2-4)
Alexei Buchachenko
62 per term
DA060106
Spacecraft Dynamics and Control
Dmitry Pritykin 6 MA060379
Startup Workshop Alexey Nikolaev,
Dmitry Kulish
3 E&I MC030025
Statistical Mechanics and Kinetics (Term 1-2)
Anton Andreev
63 per term
MA060339
Statistical Natural Language Processing
Alexander Panchenko 3 MA030131
Stochastic Methods in Mathematical Modeling
Vladimir Palyulin 6 MA060363
Structural Analysis and Design
Ivan Sergeichev 6 MA060067
Structural Bioinformatics
Dmitry Ivankov 6 MA060375
Systems Engineering
Anton Ivanov,
Clement Fortin
6 MA060023
Technology Commercialization: Foundations for Doctoral Researchers
Zeljko Tekic 6 E&I DC060002
Theoretical Methods of Deep Learning
Dmitry Yarotsky 3 MA030327
Theory of Phase Transitions (Term 1-2)
Vladimir Lebedev
63 per term
MA060138
Thermal Petrophysics and Geothermy Yuri Popov 6 DA060295
Transport in Mesoscopic Systems
Yakov Fominov 6 MA060217

Term 3

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code
Academic Communication: Preparatory English for Phd Exam (Term 3-4)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
DE030029
Academic Writing Essentials (Term 3-4) Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030002ls
Academic Writing Essentials (Term 3-4)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030002
Advanced Drilling and Completion Technologies
Kirill Bogachev 3 MA030347
Advanced Molecular Biology Laboratory Practice
Konstantin Severinov 6 DA060046
Advanced PLM techniques: Digital Design and Optimization
Ighor Uzhinsky,
Sergei Nikolaev
6 MA060252
Advanced Statistical Methods
Vladimir Spokoiny 3 MA030132
Applied Geomechanics Sergey Stanchits 6 DA060190
Basic Molecular Biology Techniques
Svetlana Dubiley 6 MA060022
Biostatistics
Dmitri Pervouchine 6 MA060036
Business Communication
Maxim Kiselev 3 E&I MC030014
Carbon Nanomaterials Albert Nasibulin 6 DA060044
Composite Materials and Structures
Sergey Abaimov 6 MA060241
Computational Materials Science Seminar (Term 2-8) Dmitry Aksenov
30.5 per term
MA030430
Condensed Matter Spectroscopy and Physics of Nanostructures (Term 1B-4)
Anatoly Mal’shukov
61.5 per term
Options MA060313
Continuum Mechanics (Term 2-3) Robert Nigmatulin
63 per term
DA060181
Control Systems Engineering
Dzmitry Tsetserukou 6 MA060083
Digital Certification of Composite Structures
Ivan Sergeichev 3 MA030357
Energy Colloquium
Alexei Buchachenko 1 Extra MF010092
English. Candidate Examinations
Elizaveta Tikhomirova 3 DE030003
Fabrication Technology of Nanodevices Vladimir Antonov 6 MA060311
Foundations of Multiscale Modeling: Kinetics
Nikolay Brilliantov 6 MA060326
Functional Methods in the Theory of Disordered Systems (Term 3-4)
Mikhail Skvortsov
63 per term
MA060262
Fundamentals in Methodology of Scientific Research (Term 3-4)
Pavel Troshin
63 per term
MA060342
Fundamentals of Additive Technologies
Igor Shishkovsky 6 MA060243
Fundamentals of Optics of Nanoscale Systems (Term 1B-4)
Yuri Vainer
61.5 per term
Options MA060437
Fundamentals of Remote Sensing
Vladimir Gershenzon 6 MA060186
Gas Recovery and Methane Hydrates
Vladimir Istomin 3 MA030291
Gauge Fields and Complex Geometry (Term 3-4)
Alexey Rosly
63 per term
MA060178
Geometric Computer Vision
Alexey Artemov 3 MA030362
Information and Coding Theory
Alexey Frolov 6 MA060122
Innovation and Intellectual Property Studies Doctoral Seminar (Term 2-5) Kelvin Willoughby
61.5 per term
E&I DC060009
Instrumental Analysis in Molecular Biology
Timofei Zatsepin 6 MA060250
Intellectual Property, Technological Innovation and Entrepreneurship
Kelvin Willoughby 6 E&I DC060006
Introduction to Digital Agro
Maria Pukalchik 3 MA030359
Introduction to Digital Pharma
Natalia Strushkevich 6 MA060418
Introduction to Quantum Theory (Term 3-4)
Vladimir Losyakov
63 per term
MA060332
IoT: Launching New Products & Startups Alexey Nikolaev 6 E&I MC060026
Laser Physics
Yuriy Gladush 6 MA030143
Laser Spectroscopy (Term 1B-4)
Alexander Makarov,
Alexey Melnikov
61.5 per term
Options MA060212
MIMO Systems in Wireless Communication
Vladimir Lyashev 3 MA030412
Machine Learning
Evgeny Burnaev 6 MA060018
Master Your Thesis in English (Term 7-8)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030003
Master Your Thesis in English 1 (Term 7-8) Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030003ls
Material Structure Characterization Methods Artem Abakumov 6 DA060116
Modern Dynamical Systems (Term 3-4)
Alexandra Skripchenko,
Sergey Lando
63 per term
MA060257
Molecular Biology of Sensory Systems
Konstantin Lukyanov 3 MA030376
Molecular Neurobiology (Term 3-4) Philipp Khaitovich
63 per term
MA060397
Next Generation Sequencing – Experimental Protocols and Data Analysis
Maria Logacheva 3 MA030396
Non-Equilibrium Processes in Energy Conversion
Henni Ouerdane 6 MA060200
Numerical Methods in Engineering and Science
Aslan Kasimov 6 MA060239
Numerical Modeling
Alexander Shapeev 6 MA060005
One-Dimensional Quantum Systems (Term 3-4)
Michael Lashkevich
63 per term
MA060276
Optical Communications (Term 3-4)
Franko Kueppers,
Arkady Shipulin
63 per term
MA060157
Optimization Methods
Elena Gryazina 6 MA060002
Organic Materials for Electronics, Photonics, Energy Generation and Storage
Pavel Troshin 6 MA060119
Pedagogical Experience Dmitry Artamonov 3 DE030005
Pedagogy of Higher Education Magnus Gustafsson 3 DE030025
Perception in Robotics
Gonzalo Ferrer 6 MA060283
Petroleum Geophysics
Marwan Charara 3 MA030076
Petrophysics and Well Log Interpretation
Alexei Tchistiakov 3 MA030289
Physics of Colloids and Interfaces
Dmitry Gorin 3 MA030310
Plant Biotechnology lab (Term 3-4) Eugene Lysenko
63 per term
MA060331
Plant Molecular Biology lab (Term 3-4) Eugene Lysenko
63 per term
MA060330
Power Electronics
Federico Martin Ibanez 6 MA060198
Protein Chemistry and Engineering
Konstantin Lukyanov 3 MA030373
Quantum Field Theory (Term 3-4)
Andrei Semenov
63 per term
MA060316
Quantum Integrable Systems (Term 3-4)
Anton Zabrodin
63 per term
MA060315
Quantum Mesoscopics. Quantum Hall effect (Term 3-4)
Igor Burmistrov
63 per term
MA060278
Quantum Theory of Radiation and Quantum Optics (Term 1B-4)
Yuri Lozovik
61.5 per term
Options MA060314
Quiver Representations and Quiver Varieties (Term 3-4)
Evgeny Feygin
63 per term
MA060425
Research (Term 5-8) Mikhail Skvortsov
61.5 per term
MA060432
Research Methodology: Computational and Data Science and Engineering (Term 2-3) Maxim Fedorov
31.5 per term
DA030102cds
Research Methodology: Molecular Biology Konstantin Severinov 3 DA030403
Research Methodology: Molecular Biology Seminar
Konstantin Severinov 3 DA030102ls
Research Methodology: Space Center Seminar (Term 1-4)
Anton Ivanov
30.75 per term
DA030102es
Research Seminar "Advanced Materials Science" (Term 2-8) Keith Stevenson
30.5 per term
DA030302
Research seminar "Energy Systems and Technologies" (Term 2-4)
Elena Gryazina
31 per term
MA030386
Research seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DA060268
Research seminar "Modern Problems of Theoretical Physics" (Term 1-4)
Mikhail Feigelman,
Konstantin Tikhonov
61.5 per term
DA060319
Review of Materials and Devices for Nano- and Optoelectronics (Term 3-4)
Valery Ryazanov
63 per term
MA060206
Satellite Navigation
Lev Rapoport 6 DA060380
Selected Topics in Energy: Physical, Chemical and Geophysical Challenges (Term 2-4)
Alexei Buchachenko
62 per term
DA060106
Spacecraft and Mission Design
Anton Ivanov 6 MA060074
Spectroscopy of Quantum Materials
Alexey Sokolik 3 MA030162
Statistical Learning Theory
Yury Maximov 3 MA030417
Structure and Properties of Materials
Artem Oganov 6 MA060075
Technology Planning and Roadmapping: Foundation
Alessandro Golkar 3 E&I MC030017
Thermal Fluid Sciences
Iskander Akhatov 6 MA060053
Thermal Spray Coatings (Term 3-4)
Igor Shishkovsky
63 per term
MA030356

Term 4

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code
Academic Communication: Preparatory English for Phd Exam (Term 3-4)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
DE030029
Academic Writing Essentials (Term 3-4) Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030002ls
Academic Writing Essentials (Term 3-4)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030002
Advanced Materials Modeling
Sergey Levchenko 6 MA060341
Advanced PLM techniques: Product Prototyping
Ighor Uzhinsky 6 MA060253
Biomaterials and Nanomedicine
Gleb Sukhorukov 3 MA030405
Biomedical Application of Photonics
Dmitry Gorin 6 MA060158
Biomedical Imaging and Analytics
Dmitry Dylov 6 MA060305
Cell Biology Lab Course
Olga Dontsova 6 MA060134
Communication Technologies for IoT
Dmitry Lakontsev,
Kirill Andreev
3 MA030234
Computational Materials Science Seminar (Term 2-8) Dmitry Aksenov
30.5 per term
MA030430
Condensed Matter Spectroscopy and Physics of Nanostructures (Term 1B-4)
Anatoly Mal’shukov
61.5 per term
Options MA060313
Data Analysis for Space Weather Tatiana Podladchikova 6 DA060309
Deep Learning
Victor Lempitsky 6 DA060057
Developing Products and Services through Design Thinking Alexander Chekanov 3 E&I MC030029
Electrochemistry: Fundamentals to Applications
Keith Stevenson,
Victoria Nikitina
6 MA060127
Energy Colloquium
Alexei Buchachenko 1 Extra MF010092
Engineering Physics
Iskander Akhatov,
Vladimir Drachev
3 MA030434
English. Candidate Examinations
Elizaveta Tikhomirova 3 DE030003
Experimental Optics Sakellaris Mailis 6 MA060336
Functional Methods in the Theory of Disordered Systems (Term 3-4)
Mikhail Skvortsov
63 per term
MA060262
Fundamentals in Methodology of Scientific Research (Term 3-4)
Pavel Troshin
63 per term
MA060342
Fundamentals of Optics of Nanoscale Systems (Term 1B-4)
Yuri Vainer
61.5 per term
Options MA060437
Fundamentals of Post-Quantum Cryptography Grigory Kabatyansky 3 MA030408
Gauge Fields and Complex Geometry (Term 3-4)
Alexey Rosly
63 per term
MA060178
Geometric Modeling
Alexander Pasko 6 MA060297
Geometrical Methods of Machine Learning
Alexander Bernstein 3 MA030169
Geostatistics and Reservoir Simulation
Dmitri Koroteev 6 MA060085
High Performance Computing and Modern Architectures
Sergey Rykovanov 6 MA060287
Imaging in Biology
Dmitry Artamonov 6 MA060118
Immunology
Dmitriy Chudakov 6 MA060172
Innovation and Intellectual Property Studies Doctoral Seminar (Term 2-5) Kelvin Willoughby
61.5 per term
E&I DC060009
Intellectual Property, Technological Innovation and Entrepreneurship
Kelvin Willoughby 6 E&I MC060006
Introduction to Quantum Theory (Term 3-4)
Vladimir Losyakov
63 per term
MA060332
Laser Spectroscopy (Term 1B-4)
Alexander Makarov,
Alexey Melnikov
61.5 per term
Options MA060212
Machine Learning for Wireless Communication
Andrey Ivanov,
Dmitry Yarotsky
3 MA030413
Machine Learning in Chemoinformatics
Petr Popov 3 MA030364
Master Your Thesis in English (Term 7-8)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030003
Master Your Thesis in English 1 (Term 7-8) Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030003ls
Methods of Enhanced Oil Recovery
Alexey Cheremisin 6 MA060117
Modern Applications of Information Theory
Pavel Rybin 3 MA030414
Modern Dynamical Systems (Term 3-4)
Alexandra Skripchenko,
Sergey Lando
63 per term
MA060257
Molecular Neurobiology (Term 3-4) Philipp Khaitovich
63 per term
MA060397
Multiphase Flows in Pipes
Dmitry Eskin 3 MA030292
Neural Natural Language Processing
Alexander Panchenko 3 MA030361
Neuromorphic Computing
Dmitry Yudin 3 MA030407
Numerical Simulations of Quantum Many-Body Systems Konstantin Tikhonov 3 MA030385
Omics Data Analysis
Ekaterina Khrameeva 6 MA060061
Omics Technologies
Evgeny Nikolaev 6 MA060360
One-Dimensional Quantum Systems (Term 3-4)
Michael Lashkevich
63 per term
MA060276
Optical Communications (Term 3-4)
Franko Kueppers,
Arkady Shipulin
63 per term
MA060157
Pedagogical Experience Dmitry Artamonov 3 DE030005
Planning Algorithms in Artificial Intelligence
Gonzalo Ferrer 3 MA030420
Plant Biotechnology lab (Term 3-4) Eugene Lysenko
63 per term
MA060331
Plant Genetics
Maria Logacheva 3 MA030399
Plant Molecular Biology lab (Term 3-4) Eugene Lysenko
63 per term
MA060330
Power Markets and Regulations Janusz Bialek,
David Pozo
6 Sector MB060002
Practicum in Experimental Physics
Valery Ryazanov 6 Options MA060208
Quantum Field Theory (Term 3-4)
Andrei Semenov
63 per term
MA060316
Quantum Integrable Systems (Term 3-4)
Anton Zabrodin
63 per term
MA060315
Quantum Mesoscopics. Quantum Hall effect (Term 3-4)
Igor Burmistrov
63 per term
MA060278
Quantum Optics
Vladimir Yudson,
Yulia Vladimirova
3 MA030161
Quantum Theory of Radiation and Quantum Optics (Term 1B-4)
Yuri Lozovik
61.5 per term
Options MA060314
Quiver Representations and Quiver Varieties (Term 3-4)
Evgeny Feygin
63 per term
MA060425
Research (Term 5-8) Mikhail Skvortsov
61.5 per term
MA060432
Research Methodology: Bioinformatics
Mikhail Gelfand 3 DA030404
Research Methodology: Molecular Biology Seminar
Konstantin Severinov 3 DA030102ls
Research Methodology: Space Center Seminar (Term 1-4)
Anton Ivanov
30.75 per term
DA030102es
Research Seminar "Advanced Materials Science" (Term 2-8) Keith Stevenson
30.5 per term
DA030302
Research seminar "Energy Systems and Technologies" (Term 2-4)
Elena Gryazina
31 per term
MA030386
Research seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DA060268
Research seminar "Modern Problems of Theoretical Physics" (Term 1-4)
Mikhail Feigelman,
Konstantin Tikhonov
61.5 per term
DA060319
Review of Materials and Devices for Nano- and Optoelectronics (Term 3-4)
Valery Ryazanov
63 per term
MA060206
Safety and Robustness Aspects of Artificial Intelligence Applications
Pavel Osinenko 3 MA030419
Selected Topics in Energy: Physical, Chemical and Geophysical Challenges (Term 2-4)
Alexei Buchachenko
62 per term
DA060106
Sensors and Embedded Systems for IoT
Andrey Somov 6 MA060235
Smart Grids
Federico Martin Ibanez 6 MA060056
Space Sector Course Anton Ivanov,
Tatiana Podladchikova
6 STE MB060003
Superconducting Quantum Technologies
Oleg Astafiev 6 MA060340
Technological Innovations: from Research Results to a Commercial Product Pavel Dorozhkin 3 E&I MC030028
Technology Entrepreneurship: Advanced
Alexey Nikolaev 3 E&I MC030015
Technology Planning and Roadmapping: Advanced
Alessandro Golkar 3 E&I MC030018
Theoretical Foundations of Data Science
Evgeny Burnaev 6 DA060140
Thermal Spray Coatings (Term 3-4)
Igor Shishkovsky
63 per term
MA030356
Thermodynamics and Transport at Nanoscale
Alexey Vishnyakov 3 MA030288
Transgenic Models in Drug Discovery Yuri Kotelevtsev 6 MA060398
Virology
Maria Sokolova 6 MA060374
Virtual Reality and Haptics
Dzmitry Tsetserukou 3 MA030378

Summer

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code
Pedagogy of Higher Education Magnus Gustafsson 3 DE030025
2011-2020 © Skoltech
Skolkovo Institute of Science and Technology