Skoltech is an international graduate research-focused university that was founded by the group of world-renowned scientists in 2011. Skoltech's curriculum focuses on technology and innovation, offering Master's programs in 11 technological disciplines. Students receive rigorous theoretical and practical training, design their own research projects, participate in internships and gain entrepreneurial skills in English. The faculty is comprised of current researchers with international accreditation and achievements.

Course Catalog for 2022-2023

Filter by program: (reset)

MSc Programs:

PhD Programs:

Filter by stream: (reset)

MSc Streams:

Jump to a particular term:

Term 1

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code Status
3D CAD Modeling and Design
Artem Aleksanyan 3 MA030526
Academic Communication: Preparatory English for PhD Exam (Term 1-2)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra DF030029
MOVEDMoved to T2
Advanced Quantum Mechanics
Konstantin Tikhonov 3 DA030207 CANCELLED
Advanced Reservoir Modeling and Engineering
Alexander Cheremisin 6 MA060540
Advanced Solvers for Numerical PDEs
Nikolay Yavich 3 MA030470
Basic Molecular Biology Techniques
Alexey Kulikovsky 6 MA060022a
Bayesian Methods of Machine Learning (Term 1B-2)
Evgeny Burnaev
63 per term
MA060129
Classical Integrable Systems (Term 5-6)
Igor Krichever
63 per term
DA060179 CANCELLED
Cohomology of Groups and Classifying Spaces (Term 1B-2)
Alexander Gaifullin
63 per term
MA060543
Communication Technologies for IoT
Dmitry Lakontsev 3 MA030234
Complex Networks
Pavel Krapivsky 3 MA030469 CANCELLED
Computational Fluid Dynamics
Dmitry Kolomenskiy 6 MA060450 CANCELLED
Computational Imaging
Dmitry Dylov 3 MA030121
Critical Points of Functions (Term 1B-2)
Maxim Kazarian
63 per term
Options MA060424
Design Factory - Part I
Clement Fortin 6 MA060523
Energy Conversion Systems Optimal Management and Integration
Aldo Bischi 3 MA030395 CANCELLED
English. Candidate Examination
Elizaveta Tikhomirova 3 DG030003
Essential Engineering Toolbox
Petr Zhilyaev 3 MA030351
Experimental Data Processing
Tatiana Podladchikova 6 MA060238
Foundations of Software Engineering
Aleksandr Mikhalev 3 MA030406
Geometric Representation Theory (Term 1B-2)
Mikhail Finkelberg
63 per term
DA060271
Heterogeneous Volume Modeling and Digital Fabrication
Alexander Pasko 3 MA030299 CANCELLED
Innovation Workshop
Dmitry Kulish 6 E&I MC060001
Intellectual Property in Industry. Introduction to Patents and Patent Search
Vadim Sulimov 3 MA030528
Introduction to Cluster Algebras and Varieties (Term 1B-2)
Mikhail Bershtein
63 per term
MA060509
Introduction to Data Science
Maxim Panov 3 MA030111
Introduction to Life Sciences Program
Georgii Bazykin 3 MA030371
Introduction to Materials Technologies
Alexander Safonov 3 MA030515
Introduction to Petroleum Engineering
Alexey Cheremisin 3 MA030064
Introduction to Wireless Communications
Kirill Andreev 3 MA030409
Leadership for Innovators
Maxim Kiselev 3 E&I MC030011
Master Your Thesis in English 1 (Multidisciplinary) (Term 5B-6)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030003
Materials Chemistry
Stanislav Fedotov 3 MA030530
Mathematics for Engineers
Elena Gryazina 3 MA030282
Micromechanics
Sergey Abaimov 3 MA030247
Modern Engineering Graphics and Principles of Design
Konstantin Makarenko 3 MA030507 CANCELLED
Molecular Biology (Term 1B-2)
Petr Sergiev
63 per term
MA060034
Neuroimaging and Machine Learning for Biomedicine
Maxim Sharaev 3 MA030421
Parallel Computing in Mathematical Modeling and Data-Intensive Applications (Term 5-6)
Sergey Rykovanov
63 per term
MA060411 CANCELLED
Path Integral: Stochastic Processes and Basics of Quantum Mechanics (Term 1-2)
Andrew Semenov
63 per term
MA060542
Pedagogical Experience
Dmitry Artamonov 3 DG030005
Phase Transitions: Introduction to Statistical Physics and Percolation (Term 1B-2)
Semen Shlosman
63 per term
MA060427
Photonics Research Seminar Series (Term 1-4)
Pavlos Lagoudakis
30.75 per term
MA030553
Plant Genetic Diversity and Adaptation to Stress
Cecile Ben 3 MA030479
Qualifying Exam: Computational and Data Science and Engineering
Nikolay Brilliantov 3 DD030020cd
Qualifying Exam: Engineering Systems
Henni Ouerdane 3 DD030020es
Qualifying Exam: Materials Science and Engineering
Alexei Buchachenko 3 DD030020ms
Qualifying Exam: Mathematics and Mechanics
Andrey Marshakov,
Robert Nigmatulin
3 DD030020mm
Qualifying Exam: Petroleum Engineering
Mikhail Spasennykh 3 DD030020pe
Qualifying Exam: Physics
Nikolay Gippius 3 DD030020p
Quantum Mechanics
Sergey Dyakov 3 MA030177
Quiver Representations and Quiver Varieties (Term 1-2)
Evgeny Feygin
63 per term
MA060425
Reinforcement Learning
Pavel Osinenko 6 MA060422
Research Seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1B-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DG060268
Scientific Computing
Dmitry Yarotsky 6 MA060113
Soft Condensed Matter
Vladimir Palyulin 3 MA030365
Statistical Mechanics and Kinetics (Term 1B-2)
Anton Andreev
63 per term
MA060339 CANCELLED
Structural Optimization
Alexander Safonov 6 MA060452
Technology Entrepreneurship Seminar: Foundation (Term 1B-2)
Alexey Nikolaev
31.5 per term
E&I MC030029a
Thesis Proposal Defense
Viktoria Mikhaylova
6 per term
DD060021
Topics in Neurobiology Seminar
Dmitry Artamonov 3 MA030104 CANCELLED
Unconventional Hydrocarbons
Mikhail Spasennykh 3 DA030189 CANCELLED
Universal Enveloping Algebras and Yangians (Term 1B-2)
Grigori Olshanski
63 per term
MA060513

Term 2

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code Status
Academic Communication: Preparatory English for PhD Exam
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra DF030029
Academic Writing Essentials (Life Sciences)
Anastasiia Sharapkova 3 Extra MF030002l
Advanced Manufacturing of Composite Materials
Alexander Safonov 6 MA060298
Aerosol Science and Technology
Albert Nasibulin 6 MA060300
Bayesian Methods of Machine Learning (Term 1B-2)
Evgeny Burnaev
63 per term
MA060129
Bioinformatics
Mikhail Gelfand 6 MA060307
Biomedical Innovation and Entrepreneurship
Dmitry Kulish 3 E&I MC030013
Cancer Biology
Vera Rybko 3 MA030088 CANCELLED
Cohomology of Groups and Classifying Spaces (Term 1B-2)
Alexander Gaifullin
63 per term
MA060543
Complex Technical Systems Verification and Validation
Grigoriy Seregin 6 MA060538
Computational Biology of Aging
Ekaterina Khrameeva 3 MA030511 CANCELLED
Computational Chemistry and Materials Modeling
Dmitry Aksenov 6 MA060008
Computational Materials Science Seminar (Term 2-4)
Dmitry Aksenov
1.50.5 per term
MA030430i
Continuum Mechanics (Term 2-3)
Robert Nigmatulin
63 per term
DA060181
Convex Optimization and Applications
Anh Huy Phan 3 MA030136 MODERN WIRELESS SYSTEMS – 5G AND BEYOND
Critical Points of Functions (Term 1B-2)
Maxim Kazarian
63 per term
Options MA060424
Crystal Chemistry
Stanislav Fedotov 3 MA030477
Digital Signal Processing
Andrey Ivanov 6 MA060255
English Toolkit
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra MF030001
English. Candidate Examination
Elizaveta Tikhomirova 3 DG030003
Entrepreneurial Strategy
Alexander Chekanov 3 E&I MC030023 CANCELLED
Evolutionary, Population and Medical Genomics
Georgii Bazykin 6 MA060222
MOVEDmoved to T3
Experimental Design in Biology
Laurent Gentzbittel 3 MA030480
Experimental Optics I
Sakellaris Mailis 3 MA030521
Facilitating and Assessing Learning
Magnus Gustafsson 3 DG030030
Fundamentals of Energy Conversion Physics and Technology
Henni Ouerdane 6 MA060537
Fundamentals of Photonics
Nikolay Gippius 6 MA060160
Fundamentals of Power Systems
Elena Gryazina 6 MA060007
Fundamentals of Remote Sensing
Alexander Shumilin 6 MA060186 CANCELLED
Geometric Representation Theory (Term 1B-2)
Mikhail Finkelberg
63 per term
DA060271
High Performance Python Lab
Sergey Rykovanov 3 MA030367
History and Philosophy of Science
Ivan Lupandin 6 DG060026
Industrial Robotics
Dmitriy Dzhurinskiy 6 MA060249
Information and Coding Theory
Alexey Frolov 6 MA060122
Introduction to Cluster Algebras and Varieties (Term 1B-2)
Mikhail Bershtein
63 per term
MA060509
Introduction to Computer Vision
Mikhail Belyaev 3 MA030348
Introduction to Linux and Supercomputers
Igor Zacharov 3 MA030366
Introduction to Natural Language Processing
Alexander Panchenko 3 MA030555
Introduction to Programming for Biologists
Dmitry Ivankov 6 MA060372
Introduction to Solid State Physics
Sergey Kosolobov 6 MA060027
Master Your Thesis in English 1 (Life Sciences)
Anastasiia Sharapkova 3 Extra MF030003l
Master Your Thesis in English 1 (Multidisciplinary) (Term 5B-6)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra MF030003
Master Your Thesis in English 2 (Multidisciplinary)
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra MF030004 CANCELLED
Materials Characterization Techniques
Stanislav Fedotov 6 MA060529
Microscopy in Neuroscience
Dmitry Artamonov 3 MA030539 CANCELLED
Modeling of Multiphase Flows
Dmitry Eskin 6 MA060344
Models of Sequential Data
Alexey Zaytsev 3 MA030433
Modern Wireless Systems - 5G and Beyond
Dmitry Lakontsev 3 MA030410
Molecular Biology (Term 1B-2)
Petr Sergiev
63 per term
MA060034
Molecular Neurobiology
Philipp Khaitovich 6 MA060397
Nanooptics
Ivan Pshenichnyuk 3 MA030153
Network Science
Kirill Polovnikov 3 MA030504
Numerical Linear Algebra
Ivan Oseledets 6 MA060024
Numerical Methods in Engineering and Applied Science
Dmitry Kolomenskiy 6 DA060239
Omics Technologies and Biomedical Mass Spectrometry
Evgeny Nikolaev 3 MA030512
Organic Geochemistry of Petroleum Systems
Nikolai Pedentchouk 3 MA030466
Parallel Computing in Mathematical Modeling and Data-Intensive Applications (Term 5B-6)
Sergey Rykovanov
63 per term
MA060411 CANCELLED
Path Integral: Stochastic Processes and Basics of Quantum Mechanics (Term 1-2)
Andrew Semenov
63 per term
MA060542
Pedagogical Experience
Dmitry Artamonov 3 DG030005
Permafrost and Natural Hydrates
Evgeny Chuvilin 3 MA030343
Phase Transitions: Introduction to Statistical Physics and Percolation (Term 1B-2)
Semen Shlosman
63 per term
MA060427
Photonics Research Seminar Series (Term 1-4)
Pavlos Lagoudakis
30.75 per term
MA030553
Planning Algorithms in Artificial Intelligence
Gonzalo Ferrer 3 MA030420
Plant Biology
Maria Logacheva 3 MA030481 CANCELLED
Qualifying Exam: Computational and Data Science and Engineering
Nikolay Brilliantov 3 DD030020cd
Qualifying Exam: Petroleum Engineering
Mikhail Spasennykh 3 DD030020pe
Quiver Representations and Quiver Varieties (Term 1-2)
Evgeny Feygin
63 per term
MA060425
Research Methodology: CDMM Research Seminar (Term 2-4)
Ivan Sergeichev
31 per term
DG030102dm
Research Seminar "Advanced Materials Science" (Term 2-4)
Sergey Luchkin
1.50.5 per term
DG030302i
Research Seminar "Energy Systems and Technologies" (Term 2-4)
Elena Gryazina
31 per term
MA030489
Research Seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1B-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DG060268
Research seminars in Digital Engineering Center (Term 2-4)
Clement Fortin
31 per term
Extra MF030545
Reservoir Rock Characterization
Alexei Tchistiakov 3 MA030346
Robotics
Dzmitry Tsetserukou 6 MA060050
Selected Topics in Energy: Physical, Chemical and Geophysical Challenges (Term 2-4)
Alexei Buchachenko
62 per term
DG060106 CANCELLED
Startup Workshop
Dmitry Kulish 6 E&I MC060025
Stochastic Methods in Mathematical Modelling
Vladimir Palyulin 6 MA060363
Structural Analysis and Design
Ivan Sergeichev 6 MA060067
Systems Engineering
Clement Fortin 6 MA060023
Technology Entrepreneurship Seminar: Foundation (Term 1B-2)
Alexey Nikolaev
31.5 per term
E&I MC030029a
Theoretical Methods of Deep Learning
Dmitry Yarotsky 3 MA030327
Thesis Proposal Defense
Viktoria Mikhaylova
6 per term
DD060021
Transport in Mesoscopic Systems
Yakov Fominov 6 MA060217 CANCELLED
Universal Enveloping Algebras and Yangians (Term 1B-2)
Grigori Olshanski
63 per term
MA060513

Winter

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code Status
Pedagogical Experience
Dmitry Artamonov 3 DG030005
Pedagogy of Higher Education
Magnus Gustafsson 3 DG030025
INDEPENDENT STUDIES PERIOD
Course Title Lead Instructors Hours Course Code
Research/E&I project 40 I-40-21
Winter School. Mathematical Physics 50 I-31-21

Term 3

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code Status
3D CAD Modeling and Design
Artem Aleksanyan 3 MA030526
Academic Communication: Preparatory English for PhD Exam (Term 3-4)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra DF030029
Academic Writing Essentials (Multidisciplinary)
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra MF030002
Advanced Drilling and Completion Technologies
Kirill Bogachev 6 MA060541
Advanced Topics in Bioinformatics and Genomics 1
Dmitry Ivankov 3 DA030438 CANCELLED
Advanced Topics in Cell and Molecular Biology 1
3 DA030435 CANCELLED
Applied Geomechanics
Sergey Stanchits 6 DA060190
Basic Molecular Biology Techniques
Alexey Kulikovsky 6 MA060022a
Biostatistics
Dmitri Pervouchine 6 MA060036
MOVEDmoved to T4
Business Communication
Maxim Kiselev 3 E&I MC030014
Carbon Nanomaterials
Albert Nasibulin 6 MA060044
Chemical Physics of Materials Technologies
Timur Aslyamov 3 MA030517
Composite Materials and Structures
Sergey Abaimov 6 MA060241
Computational Materials Science Seminar (Term 2-4)
Dmitry Aksenov
1.50.5 per term
MA030430i
Computational Methods in Plant and Animal Genetics
Laurent Gentzbittel 6 MA060022c
Continuum Mechanics (Term 2-3)
Robert Nigmatulin
63 per term
DA060181
Control Systems Engineering
Dzmitry Tsetserukou 6 MA060083
Crystal Structure Investigation Methods
Artem Abakumov 6 MA060531
Digital Certification of Composite Structures
Ivan Sergeichev 3 MA030357
Digital Technologies in Conceptual Design of Cyber-physical Systems
6 MA060535
Electrochemistry: Fundamentals and Applications
Victoria Nikitina 6 MA060127 MOVED FROM T4/8
English. Candidate Examination
Elizaveta Tikhomirova 3 DG030003
Entrepreneurial Marketing and Commercialization
Alexander Chekanov 3 E&I MC030445
Evolutionary Neurobiology Philipp Khaitovich 3 MA030551
Evolutionary, Population and Medical Genomics
Georgii Bazykin 6 MA060222
Finite Element Analysis
Ivan Sergeichev 6 MA060355
Foundations of Multiscale Modeling: Kinetics
Nikolay Brilliantov 6 MA060326
Fundamentals of Additive Technologies
Igor Shishkovsky 6 MA060243
Fundamentals of Metallurgy
Stanislav Evlashin 3 MA030519
Fundamentals of Wireless Communications
Kirill Andreev 6 MA060527
Gas Recovery and Gas Hydrates
Vladimir Istomin 6 MA060291
History and Philosophy of Science
Ivan Lupandin 6 DG060026
Hitchin Systems and Complex Geometry (Term 3-4)
Alexey Rosly
63 per term
MA060508
Innovation Management and Entrepreneurship
Alexander Chekanov 3 E&I MC030498
Intellectual Property in Industry. Introduction to Patents and Patent Search
Vadim Sulimov 3 MA030528
Introduction to Blockchain
Alexey Frolov 3 MA030272
Introduction to Digital Pharma
Natalia Strushkevich 6 MA060418
Introduction to IoT
Andrey Somov 3 MA030233
Introduction to Quantum Field Theory (Term 3-4)
Vladimir Losyakov
63 per term
MA060505
Introduction to Recommender Systems
Evgeny Frolov 3 MA030499
Laser Physics
Yuriy Gladush 6 MA060143
Light Matter Interaction
Arkady Shipulin 3 MA030522 MOVED FROM T2
Machine Learning
Evgeny Burnaev 6 MA060018
Master Your Thesis in English 2 (Life Sciences) (Term 7-8)
Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030004l
Master Your Thesis in English 2 (Multidisciplinary)
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra MF030004
Materials Selection in Design
Alexey Salimon 3 MA030099 MOVED FROM T2-6
Mathematical Methods in Engineering and Applied Science (Term 3-4)
Aslan Kasimov
63 per term
MA060352
MIMO Systems in Wireless Communications
Vladimir Lyashev 3 MA030412
Modern Dynamical Systems (Term 3-4)
Alexandra Skripchenko
63 per term
MA060257
Modern Engineering Graphics and Principles of Design
Konstantin Makarenko 3 MA030507
Neuroendocrinology
Yuri Kotelevtsev 3 MA030402
Neurotechnology Lab Course
Aleksey Gorin 6 MA060022b
Next Generation Sequencing – Experimental Protocols and Data Analysis
Maria Logacheva 3 MA030396
Nobel English for Academic Purposes
Anastasiia Sharapkova 3 Extra MF030532
Non-Equilibrium Processes in Energy Conversion
Henni Ouerdane 6 DA060200
Numerical Modeling
Alexander Shapeev 6 MA060005
Omics Data Analysis (Term 3-4)
Ekaterina Khrameeva
63 per term
MA060061
Optical Communications. Basics
Arkady Shipulin 3 MA030500 CANCELLED
Optimization Methods
Elena Gryazina 6 MA060002
Pedagogical Experience
Dmitry Artamonov 3 DG030005
Pedagogy of Higher Education (Term 3-4)
Magnus Gustafsson
31.5 per term
DG030025
Perception in Robotics
Gonzalo Ferrer 6 MA060283
Petrophysics and Well Log Interpretation
Alexei Tchistiakov 3 MA030289
Photonics Research Seminar Series (Term 1-4)
Pavlos Lagoudakis
30.75 per term
MA030553
Physics of Colloids and Interfaces
Dmitry Gorin 6 MA060524
Power Electronics
Federico Martin Ibanez 6 MA060198
Protein Chemistry and Engineering
Konstantin Lukyanov 3 MA030373
Qualifying Exam: Computational and Data Science and Engineering
Nikolay Brilliantov 3 DD030020cd
Qualifying Exam: Engineering Systems
Henni Ouerdane 3 DD030020es
Qualifying Exam: Life Sciences
Mikhail Gelfand 3 DD030020ls
Qualifying Exam: Materials Science and Engineering
Alexei Buchachenko 3 DD030020ms
Qualifying Exam: Petroleum Engineering
Mikhail Spasennykh 3 DD030020pe
Qualifying Exam: Physics
Nikolay Gippius 3 DD030020p
Quantum Integrable Systems (Term 3-4)
Anton Zabrodin
63 per term
MA060315
Research Methodology for Engineering Systems
Clement Fortin 3 DG030102cf
Research Methodology: CDMM Research Seminar (Term 2-4)
Iskander Akhatov
31 per term
DG030102dm
Research Methodology: CHR Seminar
Dmitriy Potapenko 3 DG030102pe
Research Methodology: Computational and Data Science and Engineering (Term 3-4)
Maxim Fedorov
31.5 per term
DG030102c
Research Methodology: Molecular Biology
3 DA030403
Research Seminar "Advanced Materials Science" (Term 2-4)
Sergey Luchkin
1.50.5 per term
DG030302i
Research Seminar "Energy Systems and Technologies" (Term 2-4)
Elena Gryazina
31 per term
MA030489
Research Seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1B-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DG060268
Research seminars in Digital Engineering Center (Term 2-4)
Clement Fortin
31 per term
Extra MF030545
Review of Materials and Devices for Nano- and Optoelectronics
Valery Ryazanov 3 MA030206
Satellite Navigation
Lev Rapoport 6 DA060380
Spacecraft and Mission Design
Anton Ivanov 6 MA060074
Spectroscopy of Quantum Materials
Alexey Sokolik 3 MA030162
Startups LaunchPad: DeepTech & Digital
Alexey Nikolaev 6 E&I MC060545
Structural Bioinformatics
Dmitry Ivankov 6 MA060375
Structure and Properties of Materials
Artem Oganov 6 MA060075
Technology Entrepreneurship Seminar: Advanced (Term 3-4)
Alexey Nikolaev
31.5 per term
E&I MC030029b
Tensor Decompositions and Tensor Networks in Artificial Intelligence
Anh-Huy Phan,
Andrzej Cichocki
6 MA060468
Theory of Quantum Information Processing
Jacob Biamonte 6 DA060495
Thermal-Fluid Science
Iskander Akhatov 6 MA060491
Thesis Proposal Defense
Viktoria Mikhaylova
6 per term
DD060021

Term 4

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code Status
3D Bioprinting: Processes, Materials, and Applications
Igor Shishkovsky 3 MA030354
Academic Communication: Preparatory English for PhD Exam (Term 3-4)
Elizaveta Tikhomirova
31.5 per term
Extra DF030029
Academic Writing Essentials (Multidisciplinary)
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra MF030002
Advanced Additive Manufacturing – Ceramics
Svyatoslav Chugunov 3 MA030516
Advanced Control Methods
Pavel Osinenko 6 MA060501
Advanced Materials Modeling
Sergey Levchenko 6 DA060341
Advanced Topics in Bioinformatics and Genomics 2
Dmitri Pervouchine 3 DA030439 CANCELLED
Advanced Topics in Cell and Molecular Biology 2
3 DA030436 CANCELLED
Applied Materials and Design
Alexander Korsunsky 6 MA060431
Biomaterials and Nanomedicine
Gleb Sukhorukov 3 MA030405
Biomedical Application of Photonics
Dmitry Gorin 6 MA060158
Biomedical Imaging and Analytics
Dmitry Dylov 6 MA060305
Biostatistics
Dmitri Pervouchine 6 MA060036
Carbonate Reservoir Geology and 3D Modeling
Alexei Tchistiakov 3 MA030467
Catalysis
Dmitry Krasnikov 3 MA030502
Cell Biology Lab Course
Olga Dontsova 6 MA060134
Computational Materials Science Seminar (Term 2-4)
Dmitry Aksenov
1.50.5 per term
MA030430i
Computational Thermodynamics and Kinetics for Materials Design
Igor Shishkovsky 3 MA030525
Data Analysis for Space Weather
Tatiana Podladchikova 6 DA060309
Deep Learning
Victor Lempitsky 6 DA060057
Deep Learning for Natural Language Processing
Alexander Panchenko 3 MA030556
Design of Chemical Sensors: from Fundamentals to Applications
Fedor Fedorov 3 MA030446
Developing Products and Services Through Design Thinking
Alexander Chekanov 3 E&I MC030022
Digital Technologies in Design and Testing of Complex Technical Systems
6 MA060534
Digital Technologies in Electrical Grids
Dmitry Titov 3 MA030476
Embedded Systems and Intelligent Sensors
Andrey Somov 6 MA060474
Emerging Technologies for Next Generation Wireless Communications
Dmitry Yudin 3 MA030473
Engineering Physics
Denis Zhigunov 3 MA030434
English. Candidate Examination
Elizaveta Tikhomirova 3 DG030003
Entrepreneurial Finance & Raising Money
Victoria Silchenko 6 E&I MC060499
Experimental Optics II
Sakellaris Mailis 6 MA060336
Fabrication Technology of Nanodevices
Vladimir Antonov 6 MA060311
Functional Materials and Coatings Dmitriy Dzhurinskiy 6 MA060514
Fundamentals of Post-Quantum Cryptography
Grigory Kabatyansky 3 MA030408
Geometric Modeling
Alexander Pasko 6 MA060297
Geometrical Methods of Machine Learning
Alexander Bernstein 3 MA030169
Geostatistics and Reservoir Simulation
Dmitri Koroteev 6 MA060085
High Performance Computing and Modern Architectures
Sergey Rykovanov 6 MA060287
Hitchin Systems and Complex Geometry (Term 3-4)
Alexey Rosly
63 per term
MA060508
Immunology
Dmitriy Chudakov 6 MA060172
Introduction to Quantum Field Theory (Term 3-4)
Vladimir Losyakov
63 per term
MA060505
Machine Learning for Engineering Applications
Petr Zhilyaev 3 MA030518
Machine Learning for Wireless Communications
Andrey Ivanov 3 MA030413
Machine Learning in Structural Bioinformatics and Chemoinformatics
Petr Popov 6 MA060471
Master Your Thesis in English 2 (Life Sciences) (Term 7-8)
Anastasiia Sharapkova
31.5 per term
Extra MF030004l
Master Your Thesis in English 2 (Multidisciplinary)
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra MF030004
Mathematical Methods in Engineering and Applied Science (Term 3-4)
Aslan Kasimov
63 per term
MA060352
Mathematical Modelling in Innovation
Dmitry Kulish 6 E&I DC060021
Methods of Enhanced Oil Recovery
Alexey Cheremisin 6 MA060117
Modern Applications of Information Theory
Alexey Frolov 3 MA030414
Modern Dynamical Systems (Term 3-4)
Alexandra Skripchenko
63 per term
MA060257
Modern Engineering Graphics and Principles of Design
Artem Aleksanyan 3 MA030507
Multiphase Flows in Pipes and Flow Assurance Dmitry Eskin 6 MA060536
Nanocomposites
Sergey Abaimov 6 MA060329
Neuromorphic Computing
Dmitry Yudin 3 MA030407
Neurophysiology and Neurotechnologies
Daria Kleeva 6 MA060488
Omics Data Analysis (Term 3-4)
Ekaterina Khrameeva
63 per term
MA060061
Optical communications. Applications
Arkady Shipulin 3 MA030503
Pedagogical Experience
Dmitry Artamonov 3 DG030005
Pedagogy of Higher Education (Term 3-4)
Magnus Gustafsson
31.5 per term
DG030025
Photonics Research Seminar Series (Term 1-4)
Pavlos Lagoudakis
30.75 per term
MA030553
Postgenomic Technologies for Precision Medicine
Evgeny Nikolaev 3 MA030472
Power Markets and Regulations
David Pozo 6 MA060441
Qualifying Exam: Computational and Data Science and Engineering
Nikolay Brilliantov 3 DD030020cd
Qualifying Exam: Mathematics and Mechanics
Andrey Marshakov,
Robert Nigmatulin
3 DD030020mm
Qualifying Exam: Petroleum Engineering
Mikhail Spasennykh 3 DD030020pe
Quantum Integrable Systems (Term 3-4)
Anton Zabrodin
63 per term
MA060315
Quantum Optics
Vladimir Yudson 3 MA030161
Research Methodology: Bioinformatics
Mikhail Gelfand 3 DA030404
Research Methodology: CDMM Research Seminar (Term 2-4)
Iskander Akhatov
31 per term
DG030102dm
Research Methodology: Computational and Data Science and Engineering
Jacob Biamonte 3 DG030102b
Research Methodology: Computational and Data Science and Engineering (Term 3-4)
Maxim Fedorov
31.5 per term
DG030102c
Research Seminar "Advanced Materials Science" (Term 2-4)
Sergey Luchkin
1.50.5 per term
DG030302i
Research Seminar "Energy Systems and Technologies" (Term 2-4)
Elena Gryazina
31 per term
MA030489
Research Seminar "Modern Problems of Mathematical Physics" (Term 1B-4)
Pavlo Gavrylenko
61.5 per term
DG060268
Research seminars in Digital Engineering Center (Term 2-4)
Clement Fortin
31 per term
Extra MF030545
Review of Materials and Devices for Nano- and Optoelectronics 2
Valery Ryazanov 3 MA030334
Selected Topics in Data Science
Evgeny Burnaev 6 DA060492
Signal Transduction in Sensory Systems
Konstantin Lukyanov 3 MA030483
Smart Grids
Federico Martin Ibanez 6 MA060056
Superconducting Quantum Technologies
Oleg Astafiev 6 MA060340
Technological Innovations: from Research Results to a Commercial Product
Pavel Dorozhkin 3 E&I MC030016
Technology Entrepreneurship Seminar: Advanced (Term 3-4)
Alexey Nikolaev
31.5 per term
E&I MC030029b
Thermal Petrophysics and Geothermy
Yuri Popov 6 DA060295
Thermodynamics and Transport at Nanoscale
Alexey Vishnyakov 3 MA030288
Thesis Final Review
Nadezhda Dontsu
6 per term
DD480037
Thesis Proposal Defense
Viktoria Mikhaylova
6 per term
DD060021
Transgenic Models in Drug Discovery
Yuri Kotelevtsev 6 MA060398
Virtual Reality, Augmented Reality and Haptics
Dzmitry Tsetserukou 3 MA030456
Modern Plant Breeding Workshop
Cecile Ben 6 MA060510

Summer

Course Title Lead Instructors ECTS Credits Stream Course Code Status
Academic Communication: Preparatory English for PhD Exam - Summer Express
Elizaveta Tikhomirova 3 Extra DF030029s
Industrial Immersion: Advanced Computational Science
12 Sector MB120005acs
Industrial Immersion: Advanced Manufacturing Technologies
12 Sector MB120005amt
Industrial Immersion: Data Science
12 Sector MB120005ds
Industrial Immersion: Energy Systems
12 Sector MB120005es
Industrial Immersion: Engineering Systems
12 Sector MB120005ens
Industrial Immersion: Internet of Things and Wireless Technologies
12 Sector MB120005iot
Industrial Immersion: Life Sciences
12 Sector MB120005ls
Industrial Immersion: Materials Science
12 Sector MB120005ms
Industrial Immersion: Materials Technology
12 Sector MB120005mt
Industrial Immersion: Petroleum Engineering
12 Sector MB120005pe
Industrial Immersion: Photonics and Quantum Materials
12 Sector MB120005pqm
Industrial Immersion: Space and Engineering Systems
12 Sector MB120005ses
Pedagogy of Higher Education
Magnus Gustafsson 3 DG030025
Qualifying Exam: Computational and Data Science and Engineering
Nikolay Brilliantov 3 DD030020cd
Research Immersion
Mikhail Bershtein 12 Sector MB120006m
Startup Founders Workshop
Alexey Nikolaev 6 E&I DC060023
Thesis Proposal Defense
Viktoria Mikhaylova
6 per term
DD060021
Our website is also available at skol.tech thanks to our colleague Igal Zak
masterpas_01_icom_small.png
Payments

Оплата на сайте

2011-2022 © Skoltech
Skolkovo Institute of Science and Technology